Joga

Ojczyzną jogi są Indie. Skromne słowo „joga” obejmuje system filozoficzny wypracowany przez 5 tysięcy lat. Częściami składowymi tego systemu są między innymi uniwersalne zasady moralne oraz zasady współżycia społecznego. Joga – zgodnie z tą filozofią - to styl życia, obejmujący także zasady odżywiania, oddychania i medytacji.

Poza Indiami, joga przeważnie kojarzy się z medytacjami, śpiewem i ćwiczeniami oddechowymi. Istnieje wiele szkół jogi, także w odniesieniu do ćwiczeń fizycznych. Współcześnie w Polsce za najbardziej znaną uważa się szkołę B.K.S. Iyengara, który wypracował bardzo szczegółowe zasady pracy nad asanami (pozycjami ciała) i zachowań w asanach. Jego metoda pozwala uprawiać jogę niezależnie od aktualnego stanu zdrowia i elastyczności ciała, a przede wszystkim bez względu na wiek, w którym rozpoczynamy praktykę hatha jogi.

Ajurweda

Słowo ajurweda pochodzi od słów sanskryckich: ajus (życie) i veda (nauka), czyli oznacza wiedzę o życiu. Ajurweda to liczący ponad 5 tys. lat system medyczny i filozoficzny wywodzący się ze starożytnych Indii. Według ajurvedy, człowiek jest zdrowy, gdy jego ciało, umysł i dusza znajdują się w równowadze.

Medycyna ajurwedyjska, stosowana do dziś dnia jako alternatywa dla medycyny tradycyjnej (głównie w Indiach), jest kompendium wiedzy o zdrowiu duchowym, mentalnym i emocjonalnym. Tradycyjny system leczenia polega na zachowaniu doskonałej równowagi między ciałem, duszą i umysłem. Zdrowie, jego zachowanie lub przywrócenie, służy przede wszystkim przywracaniu poczucia szczęścia. Ajurweda uczy właściwego odżywiania, propaguje regularne ćwiczenia fizyczne, wskazuje na wagę stylu prowadzonego życia i leczy wypracowanymi przez tysiąclecia metodami naturalnymi.